K poskytování služeb a analýze návštěvnosti využíváme souborů cookie. Používáním tohoto webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací zde
alfred-radok

DIVADELNÍ REŽIE - Poslední noc posledního cara

Až do konce života si car Mikuláš II. schovával zvláštní sešit. Byl v něm přehled ruských dějin, jak ho vypracoval jeden z jeho velkých předků, car reformátor Alexandr II., v době, kdy byl následníkem trůnu. Romanovci. 3. oddíl dějin středověku - tímto hrdým nápisem byl sešit označen. „Romanovci" - to by mohlo být synonymum pro celá tři století ruských dějin. U kořenů bojarského rodu Romanovců stojí urozený Andrej Ivanovic Kobyla a jeho brat Feodor, kteří přišli ve 14.století z Pruska. Ti dali vzniknout četnému potomstvu a mnoha vynikajícím ruským rodům. Koby-lova prapravnučka Anastázie se sta-Ia manželkou cara Iva Hrozného. Tak se potomci Andreje Kobyly spříznili se starobylou dynastií moskevských carů. Carev bratr Nikita Romanovič byl milcem krutého cara. Když pak Ivan Hrozný zemřel, stal se podle je závěti jedním z poručníků a rádcem svého synovce, nového cara Feodora.Na nátlak všemocného Bor Godunova, Feodorova tchána, musel nejstarší ze synů Nikity Romanoviče vstoupit do kláštera a při jméno Filaret.Smrtí cara Feodora v roce 1598 vymírá starobylá dynastie Rurikovců a na Rusi nastá doba zmatků.Carem je zvolen Boris Godunov, kterého lid podezřívá ze zavraždění následníka trů malého Dimitrije, v zemi se šíří strašný hladomor, Boris Godunov umírá, Poláci vpadnou na Rus dosadí na ruský trůn samozvance Lžidimitrije, dochází k všeobecnému zbídačení, k lidojedství loupežení. V těchto bouřlivých dobách se Filaret Romanov vrací zvyhnanství a stává se metropoliti rostovským. Poláci jsou nakonec vyhnáni z Moskvy, umírá i Lžidimitrij a v roce 1613 zemský sněm posléze ukončí hrozné období bezvládí. Syn metropolity Filareta Michail Romanov, který v té době bydlí v Ipaťjevském klášteře v Kostromi, je 21.února 1613 zemským sněmem jednomyslně zvolen za cara.

Tím začíná třistaletá historie rodu Romanovců. Klášter, z něhož byl první Romanov povolán za cara, se jmenoval Ipaťjevský. A domu, kde se rozloučil se životem poslední z vládnoucích Romanovců, Mikuláš II., se rovněž říkalo ipaťjevský - podle jeho majitele inženýra Ipatjeva. První car zrodu Romanovců se jmenoval Michail a Michail byl i poslední, v jehož prospěch se Mikuláš II. zbytečně vzdal trůnu. „Bys pak vysoko udělal jako orlice, nýbrž mezi hvězdami položil hnízdo své, i odtud strhnu tě, praví Hospodin." Tato slova proroka Abdiáše přečetla své dceři v Ipať- jevově domě poslední carevna z domu Romanovců. Posledního dne života carské rodiny.

E. S. Radzinskij: Poslední car

premiéra: 2001
ocenění: Účast na mezinárodních festivalech v Ostravě a Hradci Králové (2002). Inscenace nominována na Cenu Alfréda Radoka.
divadlo: Komorní scéna Aréna, Ostrava
posledni-noc-posledniho-cara[1426715923].png

tvůrci a obsazení

  • AutorEdvard Stanislavovič Radzinskij

  • RežieOxana Smilková

  • PřekladTereza Pogodová, Oxana Smilková

  • Scéna a kostýmyJevgenij Kulikov, Oxana Smilková

  • OsvětleníVáclav Honč

  • ZvukMarcela Cisovská

  • Asistent realizačního teamuHana Havlenová

  • HerciDušan Škubal, Gabriela Wilčková, Vladislav Georgiev, René Šmotek, Marek Cisovský, Renáta Klemensová, Kristián Kazinský